Mesajlaşmanın Zararları

Cep telefonuyla mesajlaşmanın radyasyon kadar tehlikeli bir yönü daha var.

Akıllı telefonlar ve tabletler hepimizin elinde. Sokakta, sinemada, iş yerinde hatta arabada bile. Sürekli mesajlaşıyor, bitmek tükenmek bilmeyen bir şekilde yazışıyoruz. Akıllı telefon adıyla bilinen PDA’lar (kişisel dijital yardımcı) artık güncel dünyanın somut gerçeklerinden birini oluşturuyor.2011 yılı verilerine göre sayısı bir milyarı geçen bu telefonların iş dünyasının vazgeçilmezi olmaları kaçınılmaz olarak birtakım sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Cep telefonu artık kalp ve beyine verdiği zararların yanı sıra parmaklara da zarar vermeye başladı. İngiltere ve ABD’de yapılan araştırmalar iş ve işyeri ile ilgili yaralanmaların gerek iş gücü kaybı gerekse tedavi maliyetleri bakımından milyarlarca dolara mal olduğunu gösteriyor.

Mesajlaşmanın Zararları

“EL EKLEMLERİNDE YIRTILMALAR OLABİLİR”

Yapılan araştırmalara göre kısa mesajlarda en sık kullanılan 50 kelimenin yazılabilmesi için 400-500 başparmak hareketine gereksinim duyuluyor. Bu alışılmadık hareketlilik düzeyine maruz kalan el eklemlerinde zorlanmaya bağlı aşınma ve ona bağlı yırtılmalar olabileceğini söyleyen El ve El Bileği Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ayhan Kılıç, “Çok fazla mesajlaşma öncelikle eklem kapsüllerinin ve kas kirişlerinde yaşanan el sorunu ilerleyerek ilgili eklemlerde kireçlenme (artroz) ile sonuçlanabiliyor. Bununla beraber karpal tünel gibi diğer el ve el bileği sorunları da klinik tabloya eklenebiliyor” diyor. Mesajlaşma yüzünden çıkan el ve başparmak sorunlarının özellikle genç yaştakileri etkilediğini söyleyen El ve El Bileği Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ayhan Kılıç el ve el bileğini korumanın yollarını anlattı:- El bileğinin ve elin daha az yükleneceği hafif telefon modelleri seçin.- Telefondaki kısa yolları ve otomatik metin düzenleyicilerini kullanın.- Kavramayı kolaylaştırıcı kılıfları ve diğer aparatları kullanılmaya özen gösterin.- Kablosuz yazım klavyeleri kullanın.- Yazım şeklinizi değiştirin ve sürekli aynı elle yazmayın.

TEDAVİ NASIL YAPILIYOR?

 El ve parmakların zorlayıcı aktivitelerinin uzak tutulması gerekebilir. Gerekirse yardımcı ortez kullanılır.- Çeşitli ağrı kesici ve şiş indirici ilaçlar kullanılır ve soğuk uygulanır.- Tüm bu uygulamalara rağmen geçmeyen ağrılarda mutlaka uzman bir doktora başvurmak gerekir.